Po dlouhém stání mne bolí v kříži. Mohu s tím něco dělat?
Určitě. Nejprve je dobré vyloučit či zjistit rozsah změn na páteři a poté vyšetřit funkci svalového aparátu, který je zodpovědný za stabilitu dolní části páteře. Sem patří i dobrá funkce břišní stěny. Po stanovení poruchy se obvykle cvičením pracuje na nápravě kvality svalové koordinace.
Mám zjištěnou porušenou „plotýnku“ v páteři. Budou už mne bolet záda natrvalo?
Nemusí tomu tak být. Víme, že stále u velkého množství pacientů nelze najít přímou vazbu mezi jejich obtížemi a nálezy na RTG, CT či NMR. U velkého počtu lidí se vyskytují strukturální poruchy meziobratlových disků, které nezpůsobují ani akutní či chronické obtíže. Bolest obvykle způsobuje až tzv. funkční porucha, která je na poruchu struktury navázána. Odborníkem na odstraňování funkčních poruch je právě fyzioterapeut.
Moje dcera byla na školní prohlídce a tam jí doktorka našla skoliosu. Musí prý cvičit. Jaké cvičení je nejlepší?
Problematika skolios je velmi široká a je obvykle potřeba speciálním vyšetřením zjistit, zda se jedná o skoliotické držení či „pravou“skoliosu, kde je přítomna rotace obratlů a patologické zakřivení páteře.
Nejčastěji používaná cvičení jsou metody, které využívají tzv. vývojové vzory, patří sem např. Vojtova metoda, Klappovo lezení, metoda R. Brunkow či Akrální koaktivační terapie. Výběr postupu závisí na typu skoliosy, věku pacienta a schopnosti spolupráce jeho i rodičů, protože některé techniky vyžadují spolupráci zaučené osoby.
Mám ploché nohy a údajně od toho mám bolesti v zádech. Pomohou mi vložky do bot?
Pokud nazíráme na nohy, chodidla jako na základnu pro vzpřímené držení trupu ve stoji, pak narušená funkce či struktura této základny ovlivňuje i funkci svalového systému páteře. Je potřeba podrobný kineziologický rozbor, na jehož základě fyzioterapeut doporučí nejvhodnější řešení, kam obvykle patří: kvalitní obuv, stimulace chodidel v běžném životě, ortopedické vložky a aktivní léčba metodami fyzioterapie. Základem jsou sensomotorická cvičení, provádí se mobilizace kloubů nohy a protažení svalů.